Публікаційна етика
Редакція журналу «Rehabilitation and Recreation» підтримує певний рівень вимог при відборі і прийомі статей, представлених в редакцію. Ці норми визначаються науковим напрямком журналу і стандартами якості наукових робіт та їх викладу, прийнятими в науковому співтоваристві.
Редакція закликає дотримуватися принципів Кодексу етики наукових публікацій, розробленого Комітетом з етики наукових публікацій (COPE).
Етичні зобов’язання редакторів журналу
Редактор повинен без упередження розглядати всі рукописи, представлені до публікації, оцінюючи кожен належним чином, незважаючи на расову, релігійну, національну приналежність, а також положення або місце роботи автора (авторів).
Не допускається до публікації інформація, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом.
Усі надані для публікації матеріали проходять ретельний відбір і рецензуються. Редколегія залишає за собою право відхилити статтю або повернути її на доопрацювання. Автор зобов’язаний допрацювати статтю відповідно до зауважень рецензентів або редколегії.
Рішення редактора щодо прийняття статті до публікації базується на таких характеристиках статті, як важливість результатів, оригінальність, якість викладу матеріалу та відповідність профілю журналу. Рукописи можуть бути відхилені без рецензування, якщо редактор вважає, що вони не відповідають профілю журналу. При прийнятті таких рішень редактор може консультуватися із членами редакційної колегії або рецензентами.
Етичні зобов’язання авторів
Автори повинні гарантувати, що вони написали абсолютно оригінальні статті, і якщо автори використовували роботу або слова інших, то це було належним чином оформлено у вигляді посилань або цитат у лапках.
Подання ідентичної статті більш ніж в один журнал розцінюється як неетична поведінка і є неприйнятною.
Стаття має бути структурованою, містити достатньо посилань і оформленою згідно вимог.
Недобросовісні або завідомо неточні ствердження у статті представляють собою неетичну поведінку і є неприйнятними.
Автор, який здійснює листування із редакцією, має гарантувати, що всі співавтори ознайомилися та затвердили кінцеву версію статті, а також погодилися на її публікацію.
Автори статей несуть усю повноту відповідальності за зміст статей і за сам факт їх публікації. Редакція журналу не несе ніякої відповідальності перед авторами за можливий збиток, викликаний публікацією статті. Редакція має право вилучити статтю, якщо з’ясується, що в процесі публікації статті були порушені чиїсь права або ж загальноприйняті норми наукової етики. Про факт вилучення статті редакція повідомляє автора.
Етичні зобов’язання рецензентів
Для забезпечення об’єктивності оцінювання рукописів редакція дотримується подвійного «сліпого» рецензування.
Оскільки рецензування рукописів є істотним етапом у процесі публікації і, таким чином, у реалізації наукового методу як такого, кожен учений зобов’язаний виконувати певну долю робіт з рецензування.
Якщо обраний рецензент не впевнений, що його кваліфікація відповідає рівню досліджень, представлених в рукописі, він повинен відразу повернути рукопис.
Рецензент повинен об’єктивно оцінити якість рукопису, представлену експериментальну і теоретичну роботу, її інтерпретацію і виклад, а також врахувати, якою мірою робота відповідає високим науковим і літературним стандартам. Рецензент повинен шанувати інтелектуальну незалежність авторів.
Рецензенти повинні адекватно пояснити й аргументувати свої судження, щоб редактори і автори могли зрозуміти, на чому засновані їх зауваження. Будь-яке твердження про те, що спостереження, висновок або аргумент був вже раніше опублікований, повинне супроводжуватися відповідним посиланням.
Рецензент повинен звернути увагу редактора на будь-яку істотну схожість між даним рукописом і будь-якою опублікованою статтею або будь-яким рукописом, одночасно представленим до іншого журналу.
Рецензенти не повинні використовувати або розкривати неопубліковану інформацію, аргументи або інтерпретації, що містяться в даному рукописі, якщо на це немає згоди автора.
- Усі рукописи спочатку розглядаються редакторами на предмет оцінки їх відповідності тематиці і вимогам журналу.
- Представлені рукописи спрямовуються рецензенту (одному із членів редакційної колегії, фахівцю у відповідній галузі). Рукопис проходить подвійне сліпе рецензування: ні автори, ні рецензенти не знають один одного.
Процедура рецензування орієнтована на максимально об’єктивну оцінку змісту наукової статті, визначення її відповідності вимогам журналу та передбачає всебічний аналіз переваг та недоліків матеріалів статті.
Рецензент робить висновок щодо доцільності публікації із зазначенням основних недоліків статті (якщо такі є), а також висновок про можливість опублікування: «рекомендується», «рекомендується з урахуванням виправлення зазначених недоліків» або «не рекомендується».
Найпоширенішими причинами для відмови в публікації статті є:
– погана або неправильна структурованість публікації;
– відсутність наукової новизни;
– у статті недостатня кількість актуальних посилань на літературні джерела;
– стаття містить теорії, концепції або висновки, які не повністю підтримуються даними, аргументами або інформацією;
– стаття має погану якість мови.
- Рішення направляється авторові (-ам). Статті, що підлягають доробці, надсилаються авторові (-ам) разом із текстом рецензії, що містить конкретні рекомендації з доробки статті.
- Дороблений варіант статті направляється на повторне рецензування. У випадку повторного негативного результату рецензування стаття відхиляється та не підлягає подальшому розгляду.
Редакція не вступає в дискусію з авторами відхилених статей.
Загальні обов'язки та відповідальність Видавця
Видавництво «Гельветика» та наукова спільнота, від імені якої воно здійснює видавничу діяльність, зобов'язані забезпечити дотримання викладених нижче стандартів. З цією метою мають бути чітко визначені відносини між видавцем, редактором та іншими сторонами.
Сприяти свободі вираження поглядів.
Модерувати процес рецензування.
Захищати інтелектуальну власність та авторські права.
Поважати конфіденційність учасників досліджень, авторів, рецензентів.
Перевіряти подані матеріали для виявлення плагіату, неправдивих даних та дублювання контенту.
Гарантувати дотримання особливих вимог для досліджень на людях і тваринах.
Контролювати виконання вимог прозорості та доброчесності (наприклад, конфлікти інтересів, фінансування досліджень, авторство/співучасть).
Публікувати виправлення, уточнення, ретракції та вибачення, коли це необхідно.
Запобігти тому, щоб бізнес-потреби ставили під загрозу інтелектуальні та етичні стандарти.
Розглядати будь-яку форму неправомірної поведінки відповідно до міжнародних принципів (блок-схеми кодексу поведінки COPE).
Гарантувати, що всі учасники процесу докладають максимум зусиль над своєчасним виходом публікації.
Спонсори
Журнал видається за рахунок коштів авторів.
Боротьба з плагіатом
Усі наукові статті, які надходять у редакцію журналу, проходять перевірку на плагіат за допомогою програмного забезпечення StrikePlagiarism.com від польської компанії Plagiat.pl. Ми захищаємо права авторів/співавторів і розслідуємо заяви про плагіат або неправильне використання опублікованих статей. Якщо плагіат виявляється після публікації, журнал може опублікувати виправлення або відкликати статтю.
Захист учасників дослідження
Всі дослідники повинні гарантувати, що планування, проведення та звітування про дослідження на людях відповідають Гельсінській декларації 2013 р. Всі автори повинні отримати дозвіл на проведення дослідження від незалежного місцевого, регіонального або національного органу (наприклад, комітету з етики, інституційної наглядової ради) і бути готовими надати відповідну документацію на вимогу редакторів. Якщо існують сумніви, що дослідження було проведено відповідно до Гельсінської декларації, автори повинні пояснити обґрунтування свого підходу і продемонструвати, що місцевий, регіональний або національний орган однозначно схвалив сумнівні аспекти дослідження. Схвалення відповідальним органом не перешкоджає редакторам формувати власне судження про те, чи було проведено дослідження належним чином.
Пацієнти мають право на недоторканність приватного життя, яке не повинно порушуватися без їхньої інформованої згоди. Персоналізовані дані, включаючи прізвища, ініціали або номери лікарень, не повинні публікуватися в письмових описах, фотографіях або родоводах, за винятком випадків, коли ця інформація необхідна для наукових цілей, а пацієнт (або його батьки чи опікуни) надали письмову інформовану згоду на публікацію. Інформована згода в такому випадку вимагає, щоб пацієнт, який може бути ідентифікований, був ознайомлений з текстом рукопису. Автори повинні повідомляти пацієнтів, що будь-який потенційний матеріал, який можна ідентифікувати, може бути доступний в Інтернеті, а також у друкованому вигляді після публікації. Згода пацієнта повинна бути оформлена в письмовому вигляді та зберігатися в архіві журналу або в авторів, або у них обох, як того вимагають місцеві нормативні акти або закони. Закони, що застосовуються, відрізняються в різних країнах, і журнали повинні розробити свою власну політику з урахуванням правових норм. Оскільки особа пацієнта буде відома журналу, який зберігає згоду, деякі журнали можуть вирішити, що конфіденційність пацієнта буде краще захищена, якщо згода буде зберігатися в автора, який натомість наддасть журналу письмову заяву, яка засвідчує, що вони отримали та зберігають письмову згоду пацієнта.
Несуттєві персоналізовані дані слід опускати. Інформована згода має бути отримана, якщо є сумніви щодо можливості збереження анонімності. Наприклад, маскування області очей на фотографіях пацієнтів є недостатнім захистом анонімності. Якщо ідентифікаційні характеристики розкриються, автори повинні надати гарантії, а редактори повинні це відзначити, що такі зміни не вплинуть на наукове значення.
Вимога щодо отримання інформованої згоди повинна бути включена в вимогу журналу. Наявність інформованої згоди зазначається в опублікованій статті.
Повідомляючи про експерименти на тваринах, автори повинні вказати, чи були дотримані інституційні та національні стандарти догляду та використання лабораторних тварин.
ПОЛІТИКА РЕТРАКЦІЇ
Політика ретракції реалізується Редакцією для попередження читачів про випадки самоплагіату (коли автори подають одні й ті самі дані в кількох публікаціях), академічного плагіату, фабрикацій та фальсифікацій, приховування конфліктів інтересів, які могли вплинути на інтерпретацію даних або рекомендації щодо їх використання. Відкликання тексту наукової статті є механізмом виправлення опублікованої інформації та сповіщення читачів про публікації, що містять серйозні недогляди або помилкові дані, у т.ч. такі, яким не можна довіряти. Публікація автором подібних даних може бути результатом випадковості чи свідомих порушень.
Метою ретракції є інформування читачів про публікацію, що містить недостовірні дані.
Ґрунтуючись на рекомендаціях Комітету з етики наукових публікацій (Committee on Publication Ethics – COPE), Редакція журналу керується наведеною нижче політикою відкликання (ретракції) вже опублікованих статей.
Підставами для відкликання статті є:
наявність неправомірних запозичень;
дублювання статті в кількох виданнях;
виявлення в роботі фабрикації або фальсифікацій;
виявлення в роботі серйозних помилок (наприклад, неправильної інтерпретації результатів), що ставить під сумнів наукову цінність матеріалу;
некоректний склад авторів (включені особи, що не відповідають критеріям авторства або відсутній той, хто гідний бути автором);
прихований конфлікт інтересів (та інші порушення публікаційної етики);
перевидання статті без згоди автора;
інші порушення етичних принципів видання.
Підставами для ініціювання процесу ретракції статті можуть бути:
звернення автора про відкликання статті;
звернення сторонніх осіб (можливо, учасників конфлікту інтересу) з доказами порушень наукової етики автором опублікованої у виданні статті;
виявлення редколегією журналу фактів порушення наукової етики авторами статті.
Рішення про відкликання статті приймає комісія з питань академічної доброчесності Національного університету водного господарства та природокористування на підставі рішення редакційної колегії.
Інформація про відкликання статті розміщується на вебсайті видання.
Прізвище автор(и) і назва статті залишаються в змісті на вебсайті видання у складі відповідного випуску, але надається інформація про причину ретракції.
Автору (авторам у разі співавторства) направляється рішення з обґрунтуванням причин ретракції статті.